Menu
Zavřít

Média

Více informací
Zpět na media
14.09.2020

Počty firemních insolvencí rostou, problém ale ještě bublá pod pokličkou

Od prvního září mohou věřitelé znovu jednat a popotahovat u soudu ty, kdo jim dluží. Kolik firem skutečně skončí v insolvenci, bude ale zřejmé, až skončí různá moratoria a státní programy pomoci.

Soudy začaly po několikaměsíční přestávce znovu řešit insolvenční návrhy podané věřiteli. A je to znát.

V minulém týdnu bylo podáno 34 návrhů na zahájení insolvenčního řízení právnických osob. Hned prvního září jich soudy dostaly 16. Vyplynulo to z dat analytické společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, která dodává podklady pro Index insolvencí Seznam Zpráv.

Pro srovnání: zatímco za celý letošní srpen bylo podáno 57 návrhů na insolvenci firem, jen za první čtyři zářijové dny to bylo 28 návrhů, tedy polovina.

Od konce dubna na sebe mohli návrhy na insolvenci podávat jen dlužníci. K věřitelským návrhům soudy neměly podle speciálního zákona Lex Covid Justice přihlížet.

Návrh na insolvenci byl podle analytika CRIF Jana Ciklera minulý týden podán například na firmu Arca Capital Bohemia, ostravský Městský fotbalový klub Vítkovice nebo přepravní společnost Romado.

Vliv mimořádného moratoria

Zatím je to ale spíš sezonní trend. I loni počty návrhů na insolvenci firem v září rostly. „Za podstatnější číslo považuji, kolik firem využilo mimořádné moratorium,“ říká Michal Žižlavský, advokát a předseda Rady expertů Asociace insolvenčních správců.

Jde o naprostou novinku, kterou také umožnil Lex Covid Justice. Mimořádné moratorium tři měsíce chrání dlužníka před individuálním vymáháním pohledávek věřitelů třeba prostřednictvím exekuce. Přihlásit se firma mohla do konce srpna, podle Žižlavského to udělalo kolem 50 větších i menších společností. Je mezi nimi třeba i pátá největší tuzemská cestovka FIRO-tour.

Mimořádné moratorium mohly využít firmy v úvodních fázích insolvenčního řízení. Vznikl jim prostor překonat hrozící úpadek: moratorium zabrání rozhodnutí o úpadku, ochrání je před provedením exekucí a zachová nezbytné smlouvy o dodávkách zboží a služeb. Podle Žižlavského se ale bohužel naprostá většina firem o této možnosti ani nedozvěděla.

Zatím se neví, kolik firem nakonec v problémech opravdu skončí. Kromě zmíněného tříměsíčního mimořádného moratoria totiž ještě dobíhá moratorium na splácení dluhů u bank i nebankovních poskytovatelů úvěrů. To končí v říjnu, v listopadu už bude nutné znovu hradit splátky. Stále ještě běží také státní podpůrné programy.

„Do konce roku je také pozastavená dlužnická povinnost podat návrh na sebe, když je firma v úpadku. Management to udělat může, ale nemusí,“ doplnil advokát.