Zatímco nápojářská skupina Bohemia Healing Marienbad Waters (BHMW) z Mariánských Lázní se pomalu chystá na svou reorganizaci, na trhu se již začínají objevovat zájemci. Producent známých minerálních vod Bílinská kyselka, Zaječická hořká, Rudolfův pramen či Excelsior se od jara letošního roku potýkal s problémy se splácením dluhopisů i některých dalších závazků. Minulý týden proto na sebe skupina podala insolvenční návrh s cílem se reorganizovat.
HN už dříve referovaly o vážném zájmu skupiny Mattoni 1873 z Karlových Varů. Nyní o BHMW veřejně projevila zájem také investiční skupina Invest Gate ve spolupráci s nápojářskou skupinou Kofola. Firmy chtějí BMHW podle svých slov převzít včetně veškerých závazků a stoprocentně uspokojit jejího věřitele. ČTK to řekla mluvčí Kofoly Jana Ptačinská Jirátová. Invest Gate s Kofolou připravily konkrétní návrh na převzetí skupiny BHMW ještě před vyhlášením jejího úpadku.
„Náš zájem na plném uspokojení všech věřitelů trvá i v současné chvíli. Proto jsme se rozhodli podat společnou nabídku ať už v konkurzu, či v eventuální prodejní reorganizaci. Jsme rádi, že na tomto postupu panuje široká shoda napříč jednotlivými věřitelskými skupinami,“ uvedl pro ČTK Kristián Bašta, předseda představenstva Invest Gate, která už v minulosti s BHMW spolupracovala a prodávala například její dluhopisy.
„Na základě našeho doporučení hledala společnost BHMW od začátku roku strategického partnera. Díky naší iniciativě a aktivitě dalších partnerů se jí podařilo vstoupit do jednání s několika bonitními a významnými subjekty. Tato jednání však nebyla úspěšně završena, z našeho pohledu zejména kvůli nepřiměřeným požadavkům vedení BHMW,“ uvedl Bašta.
Veřejně projevený zájem přichází v době, kdy firma začíná chystat právní kroky ke schválení své reorganizace. Veřejný příslib uhrazení sta procent všech závazků má dostat zástupce firmy pod tlak. BHMW se spojila se známým insolvenčním advokátem Michalem Žižlavským, který má pro ni reorganizační plán připravit. Ten je zatím k nabídce Kofoly zdrženlivý.
„V minulosti skutečně probíhala jednání s firmou Kofola, firmou Mattoni a dalšími významnými zájemci z investičního i potravinářského oboru. Teď probíhá formální řízení, které má svá pravidla. Je důležité nastartovat co nejdříve prodejní proces podle zákona. Jedině tak je možné vyhodnotit transparentním způsobem všechny nabídky. Usilujeme o celkově nejvýhodnější řešení,“ uvedl pro HN k nabídce Kofoly Žižlavský, který zatím nechce komentovat přesnější parametry případného reorganizačního plánu.
Generální ředitel Kofoly v Česku a na Slovensku Daniel Buryš uvedl, že s úspěšným rozvojem jedinečných značek, které prošly složitým obdobím, má Kofola velké zkušenosti. „Tradiční Kofola, Vinea nebo historií opředená Radenska jsou toho důkazem. V posledních letech jsme se podíleli dokonce i na záchraně slovenské minerální vody Kláštorná Kalcia, která zanikla a v našich rukách se stala etablovanou prémiovou minerálkou. Bílinská kyselka je významným lázeňským pramenem z přírodního léčivého zdroje, na jehož záchraně bychom se ve spolupráci s věřiteli BHMW velice rádi podíleli,“ uvedl Buryš.
Kofola sídlící v Ostravě je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě, má 14 výrobních závodů na pěti evropských trzích. K výrobkům firmy vedle stejnojmenného nápoje patří nápoje značek Rajec, Korunní či Ondrášovka. Do skupiny patří také výrobce čerstvých šťáv a salátů UGO, český producent bylinných směsí a čajů Leros či výrobce piv Holba, Zubr a Litovel Pivovary CZ Group. Tržby Kofoly loni činily 11,08 miliardy korun a zisk před odpisy (EBITDA) 1,85 miliardy korun.
Invest Gate je česká investiční a poradenská skupina, která ve svém portfoliu sdružuje fond kvalifikovaných investorů Invest Gate Funds SICAV (IGFS), realitně developerskou společnost Invest Gate Property a poradenskou účetní firmu Invest Gate Accounting. Skupina se dlouhodobě zaměřuje na správu kapitálu či ve fondu IGFS na výstavbu a provoz pečovatelských center pro klienty s neurodegenerativními onemocněními.
Ekonomické problémy BHMW firma přisuzuje řadě externích negativních vlivů. Například propadu trhu, který se pojil s pandemií covidu, energetickou krizí, rostoucími úroky a válkou na Ukrajině. K tomu je třeba připočítat vysoké investice z posledních let. V důsledku postcovidového narušení odběratelsko-dodavatelských řetězců a dočasného nedostatku čipů na trzích v Asii se také opozdila instalace nové stáčecí linky v Mariánských Lázních.
Závazky skupiny převyšují 400 milionů korun a počet věřitelů je zhruba 600. Firma uvádí v (posledním zveřejněném) roce 2023 tržby kolem sta milionů korun. Hospodaření společnosti skončilo čistou ztrátou 89 milionů. Problematický byl rovněž fakt, že firma měla záporný vlastní kapitál 82 milionů korun a vysoké zadlužení. Jen v dluhopisech firma ke konci roku 2023 uváděla závazky ve výši 330 milionů korun. Loňské tržby firmy dosáhly podle insolvenčního návrhu zhruba 112 milionů korun.
Skupinu BHMW vlastní ústecká podnikatelka Veronika Sokolová od roku 2005, významný vliv na chod firmy má také její dlouholetý šéf a obchodní ředitel Vojtěch Milko. Hlavním tahounem tržeb je zmiňovaná Bílinská kyselka, mimo jiné jeden z hlavních partnerů fotbalového klubu FK Teplice. Minerální voda s výraznou chutí v typické modré plastové lahvi se zlatou etiketou je populární pro vysoký obsah volného oxidu uhličitého.