Menu
Zavřít

Média

Více informací
Zpět na media
30.08.2022

Naděje žije. Věřitelé zkrachovalého investičního letadla Growing Way mohou dostat zpět přes 850 milionů

V případu stíhaného brokera Ondřeje Janaty a jeho společnosti Growing Way došlo k důležitému posunu a tisíce věřitelů mají nyní větší šanci, že alespoň část peněz se jim vrátí.

Byla to zjevná kolize mezi trestním řízením, v jehož rámci je mladý broker Ondřej Janata stíhán pro údajnou konstrukci podvodného investičního letadla, a řízením insolvenčním, ve němž se věřitelé snaží získat zpět alespoň část peněz, které vložili do správy Janatovy společnosti Growing Way.

Nejistota je ale pryč. Po měsících kompetenčních sporů vrchní státní zastupitelství rozhodlo o zrušení zajištění asi 853 milionů korun, které policie na účtech firmy zadržela. Před časem ho k tomu defakto vyzval Vrchní soud v Olomouci.

Insolvenční řízení spustili věřitelé zhruba dva měsíce po zářijovém policejním zásahu. Avšak majetek Ondřeje Janaty i jeho společnosti zajistili policisté v rámci trestního řízení a jeho vydání se státní zástupce od té doby bránil. V květnu vrchní státní zastupitelství (VSZ) sice zrušilo policejní zajištění luxusních vozů, které policie zabavila Janatovi, ale peníze na účtech stále nechalo pod policejní kontrolou.

Své rozhodnutí údajně opíralo mimo jiné o fakt, že peníze by se vrátily zpět do držení společnosti Growing Way, a také o to, že do insolvenčního řízení se zatím nepřihlásilo přes šedesát poškozených. Pokud by se všechny peníze rozdělily v konkurzu, na jejich případné nároky by už nebylo.

Proti tomu ale hlasitě vystoupil insolvenční správce Jiří Hanák a ostatní věřitelé. A nakonec byli úspěšní. Proti rozhodnutí vrchního státního zastupitelství mohou poškození a Ondřej Janata podat do tří dnů od doručení stížnost, o které by rozhodovalo Nejvyšší státní zastupitelství.

„Předpokládám, že společní zmocněnci poškozených tuto stížnost nepodají, a rovněž předpokládám, že tentokrát ji nepodá ani Ondřej Janata, který nás jako věřitelský výbor a zmocněnce poškozených žádá o podporu při jednání se státním zastupitelstvím směřujícím k jinému vyřešení jeho obvinění, než je odsouzení k nepodmíněnému trestu odnětí svobody,“ uvedl v dopisu pro věřitele advokát Petr Veselý z AK Žižlavský, který v případu zastupuje desítky poškozených investorů. 

„V první fázi by mohlo být věřitelům vyplaceno až šedesát procent jejich zjištěných pohledávek. Udělám maximum pro to, aby k výplatě došlo nejpozději rok od zahájení insolvenčního řízení, tedy do 3. listopadu 2022,“ dodal Veselý.        

Ondřeji Janatovi bude třicet až příští rok. Jeho společnost Growing Way vybrala prostřednictvím sítě finančních poradců přes 1,5 miliardy korun zhruba od čtyř tisíc lidí. Peníze klientů měl zhodnocovat skrze rychlé intradenní obchodování na finančních trzích.

Podle policie ale jeho byznys splňoval všechny znaky Ponziho schématu, tedy takového modelu, kdy získané peníze neinvestoval, ale investory vyplácel jen pomocí nových vkladů od dalších investorů. Janata ale už dříve veřejně odmítl, že by neinvestoval a řídil údajné investiční letadlo. Veřejně se však nadále drží spíše stranou.

Zdroj: Týdeník HROT, 23. 8. 2022