Menu
Zavřít

Média

Více informací
Zpět na media
25.05.2022

Likvidátorka chce prodat Sberbank jako celek

Ještě než česká Sberbank přišla o licenci, už kolem ní kroužili zájemci o převzetí jejích klientů. Poptávka po odkupu jejích částí nebo celé banky se dá čekat i poté, co likvidátorka rozhodne o způsobu prodeje padlé banky.

Tuzemská Sberbank, která přišla v důsledku války na Ukrajině a napojení na Rusko o bankovní licenci, se možná nebude porcovat. Likvidátorka Jiřina Lužová by ji ráda prodala jako celek.

„Chci udělat vše pro to, abychom pohledávky všech věřitelů uspokojili co nejdříve a v plné výši, pokud se podaří prodat aktiva banky rychle v rámci likvidace,“ uvedla pro SZ Byznys.

„Nejrychlejší cestou by samozřejmě byl prodej celé banky naráz nějakému potenciálnímu kupci. Pokud se to nepodaří, prodávalo by se po balíčcích,“ řekla Lužová.

Předpokládá, že o jednotlivá portfolia banky bude mezi kupci zájem. „Banka byla zdravá a stabilní a podíl klasifikovaných úvěrů nízký,“ uvedla likvidátorka.

„Zatím si musíme počkat, až vznikne nějaký informační balíček, který ukáže, v jakém stavu portfolio Sberbank je,“ řekl v rozhovoru pro SZ Byznys generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka.

„Když to hodně zjednoduším, byla to banka pro retail a malé a střední podniky. My jako jedna z největších bank v ČR se rádi na portfolio podíváme. Zatím je předčasné spekulovat, zda bychom měli zájem o jednu či druhou část nebo jestli bychom vůbec měli zájem,“ doplnil.

Jako když auto narazí do zdi

Podle analytika České spořitelny Josefa Bočka byla Sberbank relativně zdravá banka, která měla relativně slušnou kapitálovou přiměřenost. „Nebyla moc výdělečná, ale ani ztrátová. Položila ji jen ztráta důvěry po vypuknutí války na Ukrajině, protože ji přes rakouskou entitu vlastní Rusové,“ řekl už dříve pro SZ Byznys.

Ukazatel podílu úvěrů v selhání se ve velkých tuzemských bankách za rok 2021 pohyboval v rozmezí dvou až tří procent. Ve Sberbank to bylo 2,14 procenta, ovšem za rok 2020. Novější výroční zprávu banka nezveřejnila.

„Sberbank byla standardně fungující banka, ale tvrdit, že hodnotu jejího majetku neovlivnilo odnětí bankovní licence, je stejné jako tvrdit, že hodnotu auta neovlivní jeho náraz do zdi,“ podotkl Michal Žižlavský, advokát a insolvenční správce. I on má zvláštní povolení ministerstva spravedlnosti k řešení úpadku bank, finančních institucí a korporací, byl tak jedním z možných kandidátů na likvidátora Sberbank.

Hodláme s pohledávkami dále aktivně pracovat, nikoli pouze čekat, jaké procento na ně bude jednou vyplaceno. MAREK INDRA, FOND IFIS