Po 30 letech na trhu spěje příběh Okay do hořkého konce. Obchod s elektronikou a nábytkem s největší pravděpodobností skončí v konkurzu, tedy rozprodejem majetku k uspokojení věřitelů. Jejich pohledávky, kterých bylo v zákonné lhůtě přihlášeno téměř 300 o celkové výši přes 530 milionů korun, se budou přezkoumávat ve středu 18. června u Krajského soudu v Brně.
Největší naději na uspokojení má jediný zajištěný věřitel – banka UniCredit, která přihlásila pohledávku za 113,6 milionu korun. Proti ní stojí skladové zásoby, které i po vyhlášení úpadku ještě několik týdnů Okay dál ze svého skladu na brněnském letišti prodával. Dnes už je obchod i jeho e-shop nefunkční.
Jak elektronika, tak nábytek – od rychlovarných konvic po gauče – jako zboží rychle zastarávají, a proto lze čekat, že se zpeněží za výrazně méně, než byla jejich původní maloobchodní hodnota. „Je potřeba provést co nejrychlejší prodej tohoto majetku. Neobejde se to však bez splnění zákonných podmínek, což je ocenění a jemu předcházející inventura. O způsobu a načasování prodeje zajištěného majetku rozhodne v souladu se zákonem sám zajištěný věřitel,“ říká pro HN Adam Sigmund z advokátní společnosti Žižlavský, která je v případu Okay ustanovena insolvenčním správcem.
Podle jeho slov se v majetkové podstatě zkrachovalého obchodu nachází majetek v podobě finančních prostředků, zboží, aut či pohledávek. „V současné době ještě stále probíhá položková inventura hmotného majetku. Zároveň se připravuje ocenění majetkové podstaty znaleckým posudkem. Po provedení těchto úkonů budeme moudřejší,“ říká Sigmund s tím, že skutečnou cenu majetku Okay však „ukáže až trh, na kterém bude majetek transparentně prodáván v souladu s vůlí zajištěného věřitele, věřitelského výboru a soudu“.
Mezi věřiteli – od velkých dodavatelů zboží ( LG Electronics či Beko) přes poskytovatele služeb (DHL, Seznam.cz nebo VShosting), zdravotní pojišťovny či správu sociálního zabezpečení až po jednotlivé zákazníky – ještě před pádem do insolvence panovaly obavy, že majitel Jindřich Životský mohl vyvést cenná aktiva mimo společnost.
HN již na podzim popsaly, jak se holding Okay rozdělil a na nástupnickou společnost Prosperity wave přešel majetek rozdělované společnosti. Týkalo se to například několika luxusních vozů, vily v Brně nebo tryskáče Cessna Citation. Eseróčka Okay, jehož úpadek se nyní řeší, se to však netýká – podle Sigmunda historicky žádné nemovitosti ani letadlo nevlastnilo a jiných entit z holdingu se insolvenční řízení nedotkne.
Někteří věřitelé své pohledávky ani nepřihlásili s argumentem, že na ty nezajištěné stejně nic nezbude. Sigmund však nechce nic takového předjímat, z jeho slov naopak vyplývá jistá naděje. „Již nyní víme, že část majetku není zajištěna a může být použita k uspokojení pohledávek za podstatou, jim na roveň postavených. A pokud bude výtěžek postačovat, tak i na nezajištěné pohledávky,“ říká Sigmund.
Podle dostupných statistik činí uspokojení nezajištěných pohledávek při likvidačním způsobu řešení úpadku v Česku pět až sedm procent. Největším nezajištěným věřitelem je výrobce spotřebičů Gorenje, jemuž podle údajů v insolvenčním rejstříku Okay dluží přes 90 milionů korun. I další dodavatelé elektroniky mají pohledávky v desítkách milionů.
Ve středu se při přezkumném řízení určí, které pohledávky se uznají a které popřou. Bude také ustanoven věřitelský výbor. V tom prozatímním jsou UniCredit a společnosti Mate a Brno Airport Park, která patří do investiční skupiny Accolade. V jejích skladech u letiště má Okay zbytek neprodaného zboží. Sigmund očekává standardní a klidný průběh řízení.
Okay postupně končí. Poslední prodejna se uzavřela v lednu, provoz obchodu byl ukončen v dubnu a nyní ve firmě zůstává posledních 15 zaměstnanců, kterým byla dána výpověď k 30. červnu.