Menu
Zavřít

Média

Více informací
Zpět na media
02.11.2023

Experti na insolvence pokřtili komentář zákona o preventivní restrukturalizaci

Od 23. 9. 2023 mají jednatelé, členové představenstev a vrcholní manažeři zcela nový nástroj, jak mohou řešit finanční obtíže své firmy. Je to preventivní restrukturalizace, která probíhá mimo veřejné insolvenční řízení. 

Před pár dny vyšel vůbec první komentář zákona o preventivní restrukturalizaci. Včera večer ho v advokátní kanceláři ŽIŽLAVSKÝ pokřtili společně experti na insolvence a zástupci vydavatelství Wolters Kluwer. Celý autorský tým komentáře se rozhodl věnovat svůj honorář ve výši 50 000 Kč prostřednictvím Židovské obce v Praze na kibuc Kfar Aza. Šek osobně převzal František Bányai, předseda Židovské obce.

Výhodné řešení pro firmy

„Jde o možnost legálně zaplatit věřitelům méně a později, avšak za podmínky, že jiné dostupné řešení (insolvence) by dopadlo ještě hůře. To garantuje výhodnější řešení jak pro obchodní korporaci, tak pro její věřitele,“ říká vedoucí autorského kolektivu komentáře Adam Sigmund.

“Management, který postupuje podle nově nastavených pravidel, chrání firmu, akcionáře, společníky, ale také sám sebe před nemalým rizikem osobní odpovědnosti,” doplňuje výhody nového řešení spoluautor komentáře Michal Žižlavský. A pokračuje: “Netvrdím, že je to jednoduchý instrument. Preventivní restrukturalizace má řadu podmínek a propadných lhůt. Benefit je ale také v tom, že zde neplatí princip “po bitvě je každý generálem.”

Zvláštní ochrana manažerů

Zvláštní ochrana manažerů, poskytovatelů financování, ale i ekonomických a právních poradců totiž platí, i pokud se preventivní restrukturalizace nakonec nepodaří. Dokonce i tehdy, když bude později zahájeno insolvenční řízení. “V takovém případě se zkoumá jen, zda zúčastnění dodržovali všechna pravidla v době, kdy se preventivní restrukturalizace prováděla,” dodává Žižlavský.

Spoluautorka komentáře Lucie Kačerová k novému zákonu doplňuje:

“Jedná se o nový předpis pro potřeby podnikatelů v nesnázích. Ambiciózní norma pro ambiciózní řešení.”

Autorský kolektiv praktického komentáře zahrnuje advokáty, insolvenční správce a ekonomické poradce aktivně praktikující na poli insolvencí. Autoři v komentáři díky svému zaměření podávají praktický pohled na možnou budoucí praxi preventivních restrukturalizací, která se teď bude formovat.

Komentář je v ASPI součástí právního oboru Korporátní právo.